Czech Deutsch English

Včelí farma Rokytník

včelí farma Rokytník - louky včelí farma Rokytník - logo

Vítáme Vás na stránkách Včelí farmy Rokytník !

Natočili o nás TV :

Farmářská jízda

Rokytnická včelka Mája :)

Sezona 2019 video

Sezona 2019 foto

Medvědi

To nejlepší z našeho kraje :)

Včelí farma Rokytník se nachází v malebném údolí rozprostírajícím se mezi vrchy Maternice a Turov, v malé vesnici Rokytník u Hronova na severovýchodě Čech v malebném podhůří Krkonoš.

Velmi mě těší, že příznivců naší farmy houfně přibývá a slibuji, že se budu snažit v rámci svých počítačových schopností tyto stránky aktualizovat tak, aby jsem Vám přiblížila, co je na farmě nového a jak naše snažení ve vylepšování farmy spěje dál:-)

Každý originální produkt nese příběh člověka, jenž mu pomohl na svět. Počátky vzniku včelí farmy Rokytník se datují do roku 2003, kdy jsme z prvních tří zakoupených včelstev začali navyšovat stavy včelstev. Původním povoláním jsem profesionální muzikantka, ale nešťastná náhoda tomu tak chtěla, že jsem vyměnila svět reflektorů a potlesků za život na vesnici spojený s bzukotem včel. Tátovi se stala těžká dopravní nehoda a pro příznivé terapeutické účinky včel nám bylo doporučeno (na radu lékaře) pořídit mu na zahradu našeho domu v Rokytníku první včelstva. Z lásky k muzice se stala osudová láska ke včelám a mým snem bylo si vybudovat svoji originální včelí farmu. Po studiích na Pražské konzervatoři a desetileté kariéře hráčky na saxofon a klarinet jsem se tedy díky rozvoji své farmy vrátila zpět do kraje, kde jsem se narodila a prožila krásné dětství. Začátky podnikání ale nebyly vůbec jednoduché, nevěděla jsem, jak se o včely starat. Hodně lidí mi nevěřilo a od profesionálního chovu včel mě spíš zrazovalo, ale svoji cestu si každý volí sám, asi to tak mělo být. Ta moje cesta byla trnitá, ale díky ní si člověk zatraceně váží toho, kam se v životě posunul. Dnes nás množství spokojených zákazníků neustále nutí farmu zvětšovat a vylepšovat, za což jsme skutečně vděční. V současnosti jsme malá rodinná farma, chováme 300 včelstev na unikátním území CHKO Broumovsko a v sezóně se staráme o miliony neposedných zaměstnanců :-) Na základě volby vlastní cesty jsme ukončili členství v ČSV.

Nyní chováme včelstva v nástavkových uteplených úlech umístěných na kočovných rámech. Nástavkový systém umožňuje přirozené vedení chovu silných včelstev a možnost kočování nám poskytuje možnost být ve správnou chvíli na správném místě snůškového zdroje. Včelstva jsou rozmístěna převážně na lesních stanovištích v nadmořské výšce 600 m výhradně na unikátním území CHKO Broumovsko(galerie-region-broumovsko).

Včelaříme v  typu úlu 39 x18,5 cm uteplená varianta.

Hlavní filozofií včelí farmy je specializace na produkci kvalitních medů z ekologicky nezatížených lesů a luk. Specializujeme se na produkci druhových medů: lesního, lučního pastovaného, malinového, javorového, lipového a pohankového medu. Med od našich včel získáváme z oblasti nezatížené průmyslem, v krajině s převahou ekologického zemědělství.

Nízkonástavkovým systémem a kočováním za snůškou tak dokážeme získávat různé druhy medu podle snůškových zdrojů převládajících v doletu včelstev.

Využíváme moderních technologií a metod přirozeného chovu včel. V chovatelské oblasti je to produkce plodových oddělků z našeho chovu. Spolupracujeme na výzkumných a šlechtitelských programech s Výzkumným ústavem včelařským v Dole.

Lahodnými druhovými medy vlastní produkce oslovujeme stále více našich spokojených zákazníků. Přizpůsobujeme se jejich nárokům na kvalitu a uspokojujeme tak výjimečné požadavky jak v tržní síti, tak i prodejem přímo z farmy turistům v našem nově vybudovaném Medovém obchůdku v Rokytníku. U domu je též malé odpočívadlo s informačními panely, kde se můžete dozvědět různé zajímavosti ze života včel.

Nově jsme instalovali největší ručně vyřezávaný klát v Čechách, který je vyroben z 300 let staré lípy, osazené živými včelami. Památný strom z Moravskoslezského kraje skolila vichřice, ale unikátní klát připomíná sílu staletí, po které lípa mohutně sílila. Lipový klát je vysoký téměř 3 metry a váží přes čtvrt tuny. Mistrovské dílo je z dílny renomovaného řezbáře Františka Nedomlela z Bruntálu, který se řezbě intenzivně věnoval celý měsíc. Došková střecha je ze štípaného modřínu. Klát zdobí ryze včelařské motivy se včelí královnou uprostřed, které nesmí chybět královská koruna. Bez včelí královny se žádný pořádný včelí domeček neobejde. Dělnice, které královnu obkopují se dožívají čtyřicet dnů a pod královnou jsou zobrazeny včelí buňky. Jednak vypouklé, pod kterými se rodí včely, ale i promáčklé, takzvané medové, které jsou zavíčkované a po odvíčkování se z nich vytáčí med. Mamutí úl je dominantou i atrakcí naší farmy. Určitě stojí za shlédnutí. Děti u dveří Medového obchůdku s medovými produkty přivítají včelky Mája s Vilíkem.

Včelí farma Rokytník-

OCENĚNÍ:

Kvalita je nejvyšší princip: Včelí farma Rokytník se stala vítězem soutěže Potravinář a Potravina roku 2008 Královehradeckého kraje v kategorii: zelenina, ovoce a ostatní. Rokytnický med lesní květový získal ocenění Potravina roku 2008 Královehradeckého kraje. V roce 2010 se Rokytnický med lesní květový stal vítězem hned ve dvou regionálních soutěžích, vyhrál soutěž Regionální potravina Královehradeckého kraje, vyhlašovanou Ministerstvem zemědělství i soutěž Potravinář a potravina roku 201O Královehradeckého kraje, vyhlašovanou Agrární komorou kraje, ve svých kategoriích. V květnu 2011 nám Nadační fond "Bartákův hrnec " předal prestižní ocenění 19. Bartákův hrnec: nejlepší ekologický zemědělec roku 2010- ekovčelařka roku. Ocenění Fachman roku 2011 za poctivou práci a řemeslný kumšt, udělený společností Velkopopovický Kozel jsme obdrželi v roce 2011. V roce 2011 se Rokytnický med lesní květový stal vítězem v soutěži Potravina a Potravinář roku 2011 Královehradeckého kraje v kategorii: zelenina, ovoce a ostatní. V červnu 2011 jsme obdželi ochrannou známku a Certifikát značky Broumovsko regionální produkt, udělený Agenturou pro rozvoj Broumovska. V únoru 2012 jsme byli oceněni v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. předsedkyní Poslanecké směnovny p. Miroslavou Němcovou prestižním titulem Živnostníci a rodinné firmy- sůl české ekonomiky, určené rodinným firmám, které vybudovaly své zázemí od nuly z ničeho. V září 2012 jsme byli oceněni jako Potravinář a potravina roku 2012 Královehradeckého kraje a Sdružením českých spotřebitelů titulem Spokojený zákazník Královehradeckého kraje 2012. V září 2013 byla naše farma oceněna jako Potravinář a potravina roku 2013 Královehradeckého kraje ve své kategorii . V září 2015 jsme získali cenu Hospodářských novin Živnostník roku 2015 Královehradeckého kraje. V červnu 2017 jsme dodali náš med do Bruselského europarlamentu a za něj bdrželi Uznání od Mgr.Tomáše Zdechovského, poslance Evropského parlamentu. V září 2017 byl náš med oceněný třemi Zlatými medailemi v soutěži o nejlepší Český med. V září 2018 byl Rokytnický lesní med oceněn v soutěži Potravina a Potravinář roku 2018 1.místem.

V roce 2019 jsme se stali vítězem soutěže Potravinář a potravina roku 2019 Královehradeckého kraje v kategorii ostatní a zároveň se stali absolutním vítězem celé soutěže Potravina a potravinář roku 2019 Královehradeckého kraje. V roce 2020 jsme obdrželi 1. místo v soutěži Potravinář roku 2020 Královehradeckého kraje s naším produktem Rokytnický med s rakytníkem. V letech 2021 a 2022 jsme opět obdrželi 1.místa v soutěži Potravinář roku za Rokytnický med lesní květový.

K dalším oceněním patří titul Osobnost roku 2008, udělený starostkou města Hronova, titul Náchodský pedagog roku 2009, udělený Městským úřadem v Náchodě.

Mnohá ocenění vyšla z tipů nebo hlasování široké veřejnosti a svědčí o vyjímečné kvalitě našeho medu. Ocenění naší práce si vážíme a je pro nás cennou sebereflexí.

Neustále se zvyšující počet zákazníků našich druhových medů jedinečné chuti je pro nás a náš neposedný tým velkou motivací do dalších dnů. Ekologie, pokora k přírodě, naše pracovitost, vysoce hodnotné včelí produkty a spolupráce založená na důvěře se zákazníky je pro nás přesvědčením, že stojíme na správné cestě k vytváření moderní, smysluplné a životahodnotné činnosti.

včelí farma Rokytník - včelí úly včelí farma Rokytník - včelí úly včelí farma Rokytník - včelí úly